Smích pomáhá

Prospěšností smíchu se zabývá řada lidových pranostik, ale i seriózní vědecké studie. A seznam jeho pozitivních účinků je opravdu dlouhý. Zde uvádíme jen některé.

Lék na stres

Smích snižuje svalové napětí, zlepšuje dýchání a cirkulaci krve. Zvyšuje sekreci „pozitivních“ hormonů jako endorfin, dopamin a oxytocin (hormon štěstí). Zároveň snižuje sekreci stresových hormonů (např.: adrenalin, dopamin). Z osobní zkušenosti je meditace smíchu opravdu v lecčems podobná meditaci, krásně vyčistí hlavu. Když se z plna hrdla smějete, vytlačíte z hlavy jakékoliv starosti.

Šašci u večeří

V dávných dobách bylo běžné, že u královských hostin byl přítomen šašek. A nebylo to jen tak náhodou. Smích zvyšuje sekreci hormonu ghrelinu, který má vliv na chuť k jídlu a lepší trávení. Jednoduše se smíchem dá zhubnout.

Zábavné posilování

Nejspíš to sami znáte, když se smějete, až se za břicho popadáte, bolí vás pak břišní svaly. Smích je skvělá posilovna. Zapojíte zejména bránici a svaly, které se jinak velmi těžko posilují. Navíc i svaly, které se přímo na smíchu nepodílejí, se u toho skvěle zrelaxují. Říká se, že minuta smíchu je jako deset minut v posilovně. A to se vyplatí.

Pokud vás o józe smíchu zajímá víc, doporučuji diplomovou práci Lucie Lauermannové dostupné ze stránky www.culik.cz/co-je-culik nebo knihy pana doktora Nešpora www.drnespor.eu/